Slow Pearly
Gyöngyös – „Ahol a barokk és a retro találkozik”
Gyöngyös – „ Barokk és Retro”
Gyöngyös – „Baró és Retró”
Gyöngyös – „Bárók és Let’s Rock’
Gyöngyös– „Ahol a barokk a retro és ahol a retro a barokk”
Első körben ezeket a szlogeneket találtuk ki.
Az alapvető probléma, amiből (nem itt élő) barátainkkal kiindultunk, az az, hogy kissé megkopott már több, Gyöngyöshöz kapcsolódó, „ab ovo” jelszó: „Gyöngyös, a szőlő és bor városa”, „Gyöngyös, a Mátra kapuja”, „Gyöngyös, ahol a Mátra és az Alföld összeér”…stb…
Ezeket a megkopott hívószavakat mindenképpen érdemes megváltoztatni, megújítani. Most elsősorban csak Gyöngyösben gondolkodni. E vonatkozásban sokat segíthetnének a Vachott Sándor Városi Könyvtár szuper kreatív munkatársai éppúgy, mint a színvonalas helyi média. Azért „csak” Gyöngyösben gondolkodunk, mert szerintünk csak a város újjáéledésével vihető keresztül a szűkebb régió megújulása.
Miért is? A szőlő és bor hazánkban nagyjából mindenhol jelen van, olyan szintet lépett a borturizmus, hogy annak szellemét mindenki, mindenhol nagyívűen megidézi…És itt nem mi vagyunk az élbolyban.
Épp ezért elsősorban a város adottságaiból indultunk ki. Gyöngyös egy „kétarcú”, „Janus-arcú” város…
Egyszerre barokk és egyszerre retro.
Véleményünk szerint ezt a két vonalat kellene összehozni, mégpedig nem több, a Fő téren rendezendő eseménnyel, ahogy ez eddig történt, hanem több, a város minden pontján egyszerre rendezendő eseménysorokkal…
Ennek kettős haszna van: egyfelől, most divat a retro, de ugyanúgy „menő” a régi értékek felfedezése is.
Másfelől: összekapcsolja az egyes városrészeket: a Nyolcvanastól a Dombig és a Felsővárosig…(Ez is lehetne egy szlogen)
A retro városrészünk, az ún. „Nyolcvanas”, eddig teljesen kimaradt szinte minden központi rendezvényből. Tömény és érintetlen retro. Ideje beépíteni: szakavatott történész-vezetők által kísért sétautak formájában, az ún. 20 emeletes házban visszahozni a lépcsőmászó versenyt, a klassz kis parkokban főzőversennyel, majális, juniális, zenei programokkal megspékelve, a városrészben egy mindig használható koncert-felülettel. Retro rock-programokkal feldúsítva.
A Felsőváros-rész pedig már önmagában kétarcú: egy gazdagnegyedre és egy szegénynegyedre tagolódik…
A szegénynegyedben fontos lenne a cigányság értékeit megmutatni, gasztrovonalon éppúgy, mint zeneileg…Roma folk, roma gasztronómia, országosan elismert képviselőkkel.
A Felsőváros többi részén pedig a Sár-hegyi turizmust beépíteni…Annak elképesztően változatos, sokarcú vonatkozásait megmutatva. Bekapcsolva természetesen Farkasmályt.
A Dombon pedig egy sétautat a tóig és vissza, egy dombi-piknikkel egybekötve. Akár nyáron piknik-hónapok, a Domb dombján, a gyöngyösi tavat is bekapcsolva…
Ezekre felépíteni egy négy-évszakos rendezvénysort: sokat segítene egyfelől a nyolcvanas városrésznek éppúgy, mint a felsővárosi cigányságnak, az egész felsővárosi résznek, a Dombnak.
A végső cél: összehozni a város eddig elkülönülő részeit, egyfajta párbeszéd is lehetne ez, ami hosszabb távon mozdíthatná elő Gyöngyöst.
Természetesen mindenhol megmutatva a helyi bor- és gasztroértékeket. Ebben pedig a Fő térnek, mint összekötő kapocsnak, új lendületet adni: heti kis koncertekkel, térélményekkel.
Hosszabb távú célként a város két olyan értékére fordítani propagáltan az ezekből eredő összes hasznokat, mint a Kálvária templom és kápolna és a Zsinagóga felújítása…Mert azok felújításával belépne két országos színvonalú élménytér…
A helyi és országos média, a mai technológiák, drónok, egyéb más összekapcsolódások segítségével történő interakciók sokat segíthetnek ezeknek a programoknak a kivitelezésében.
Utózönge:
Nyilván nem tudjuk, ez mennyi pénzbe kerülne, de akkor merjünk a legnagyobb tétekben gondolkodni…Egyikünk sem gazdasági szakember, de ez első körben maximális erőket igényelne pénzügyileg…Szóval akkor a maximális pénzbefektetés…
Plusz hozadékként a fotók erejét is érdemes behozni…Ki, melyik városrészt tudja a legszebben megidézni…Erre egy külön Facebook-oldalt, Instagram és egyéb oldalakat életre hívni: „Gyöngyös: ahova minden út vezet” stb. címszóval…Angolul is, mint mindent…
Amitől újra lélegezhetne ez a város, az attól lehetne, hogy minden városrész egyenértékűvé váljék…Ehhez kellene egy miniatűr együttlét-élmény, amit fel lehetne strófolni egy összetalálkozásban a Fő téren…És ezt újra és újra, negyedévente, tavaszi, őszi, téli és nyári szünetekben megélni.
Ehhez minden városészben: Domb, Felsőváros, Nyolcvanas, Belváros, külön-külön programokat létrehozni, majd összehangolni azokat. Előhangolásként összehozni kicsiben egy fórumot mindenhol, majd az adott városrész előnyeit és hiányosságait is értékelve összegezni a hozadékait…Ez együtt járna az adott részek képviselőinek nagyobb szerepvállalásában…
Mivel mi kétlakiak vagyunk, nálunk a Domb és a Felsőváros-rész az adott környezet. Mi ebben tudunk pl. hozzáadott értékeket rendelni.
Domb:
A már említett dombi piknik, sportlehetőségek kiaknázása, a közeli tó szépségeinek felmutatása, az itteni oktatási intézmények bekapcsolása…
Felsőváros:
Élve a sárga-szőlős sétaúttal, Farkasmály lehetőségeivel, az egész Sár-hegy értékeivel, ide is négy évszakos programokat rendelve…
Fura módon, de talán mégis a Nyolcvanas városrész a legegyszerűbb történet: tömény retró, így ide történész és akár filmes vonalakat is megmozgatva, mégis azt megmutatni, miért életképes az a városrész…
A Belvárosnak kell látszólag a legkevesebb PR, pedig azt kellene minden szinten propagálni, megújítani, TÉR-ré tenni, avanzsálni, ehhez minden külcsínyt és belső értéket nap nap után megmutatni…: Könyvtár, Könyvesbolt, Mátra Művelődési Központ összekapcsolása, ab ovo mindent összekapcsolni, ami kultúra: Gimnázium, Zeneiskola egybekapcsolásával…:, Ja! Hogy ezek nagyjából egy helyen vannak???
„Gyöngyös, a Gyöngyök Gyárosa” stb. címszóval akár…
Zárszóként:
Gyöngyös egy remek lehetőségekkel rendelkező város.
Régóta nem az…
Hogyan lehetne újra az?
Véleményünk szerint csakis a város teljes újra értelmezése segít ehhez…
Mi kellene ehhez?
A rész és az egész, az egész és a rész teljes újraértelmezése…
Beküldő: Aurora, Győri Hajnalka
Becsült költség: 3000000 Ft
Szavazásra bocsátható? : Nem
Indoklás: A javaslat érdekes elemeket tartalmaz, de nem alkalmas szavazásra. A felsorolt példák nem férnek bele az anyagi keretbe, vagy nem elég konkrétak.